A Tünde Hallásgondozó januárban elindítja a 11 megjelenésből álló, az ÚT az ÚJ hallásomhoz sorozatot azokért, akik még bátorításra szorulnak, hogy elinduljanak a hallás javításának rögös útján.
Sorozatunk első része egy Önellenőrző teszt.
A teszt kitölthető az alábbi linkre kattintva: Teszt kitöltése
Amennyiben Ön nem használ internetet, kérje gyermeke, unokája segítségét.
Töltsék ki közösen a tesztet, ismerje meg családtagja véleményét is.
Ön vagy családtagja egyszeri, 30%-os kedvezményt kap a teljes kivizsgálás árából, ha az Önellenőrző teszt kitöltése után jelentkezik be hozzánk.
Ez a lehetőség 2023. március 27-ig érvényes.
Tisztelt érdeklődő, Ön az ÚT az ÚJ hallásomhoz sorozatunk 2. részét látja.
Hogyan működik a természetes hallás?
A levegő rezgéseit a fülkagyló és a hallójárat vezeti a koponyacsont ürege felé, a hallójáratot lezáró dobhártya rezeg. A rezgéseket a hallócsontok továbbítják a belső fülben lévő puha falú csigába. Ennek belsejében folyadék és érzékelő szerkezetek(szőrsejtek) vannak, a rezgés által a folyadék hullámzik és kiváltja az ingerületet. A hangérzet a halántéklebenyben lévő hallóközpontban jön létre. Ha ebben a folyamatban bárhol probléma jelentkezik, az halláscsökkenéshez vezet.
Két fülünk van, ezért: érzékeljük a hangok irányát, a hangos zajokat jobban elviseljük, jobb hangminőséget élvezünk, jobb a beszéd megértése.
Halláscsökkenés idős korban: kis-, közepes-, súlyos fokú vagy hallásmaradvány szintű lehet. Érintheti a hang útjának bármely részét. Gyakran hallókészülékkel történik a rehabilitációja.
Halláscsökkenés gyermek-, és fiatal korban: a hang bevezetésének problémáit akár műtéti úton is meg lehet oldani, ezért fontos a Klinikai kapcsolattartás. Idegi jellegű halláscsökkenés esetén a hallókészülék jelent megoldást, abban az esetben, ha már nem jelent segítséget, a cochleáris (belső fül, csiga) implantáció is lehetséges. A műtéti megoldások előtt kivizsgálás történik, ezek objektív hallásvizsgálatok és képalkotó (CT, MRI) vizsgálatok.
(Kép forrás: WEBbeteg)
ÚT az ÚJ hallásomhoz
3. rész: Hallássegítő eszközök
HALLÁST JAVÍTÓ ESZKÖZÖK
Hallásunkat javító készülékek bonyolult orvostechnikai eszközök. Műszaki szakértők vizsgálják a tudásukat, mielőtt kereskedelmi forgalomba kerülnek. Ez a betegek biztonságát szolgálja.
Több szempont alapján osztályozhatjuk a hallókészülékeket:
1. Tudásuk alapján: IV-V. csoport, mindkét csoportban jól hasznosítható készülékek vannak, a IV-es csoportosak inkább a nyugodtabb életstílussal élőket tudják kiszolgálni, míg az V-ös csoportban lévők magasabb igényeket, aktív életet is.
2. Elhelyezkedésük szerint: fül mögött, vagy fülben elhelyezkedő készülékek.
- A fül mögötti készülékek nagyságát az erősítőjük, az elemeik és a belső szerkezeteik nagysága határozza meg, az akkumulátort tartalmazók kicsit ducibbak, mint elemes társaik.
- A hallójáratban lévő készülékeket mintavétel alapján gyártják, modern 3D nyomtatásos technikával. Mindig illeszkednek a viselő hallójáratához, csúszásgátló bevonatot, támasztékot is építhetnek rá, hogy ne mozduljon ki a fülből. Ezek a kényelmet szolgálják.
3. Erősségük szerint kis-közepes (S-M), nagy (P-SP), ultra (UP) teljesítményűek. Szükséges, hogy különböző teljesítmények legyenek, hiszen egy súlyosan nagyothalló személy hallásának a javítása nagyobb erősítést igényel.
Fontos! A hallókészülék nem erősítő! A túlerősített hangok torzulnak, romlik az értés és kellemetlen, fájdalmas érzést okozhatnak!
Kizárólag orvosi javaslatra, kivizsgálást követően, szakemberre kell bízni a hallókészülék tervezést, hangolást és gondozást.
ÚT az Új hallásomhoz
4. rész: MIÉRT SZTEREÓBAN A LEGJOBB?
A párban használt hallókészülék számos előnnyel jár.
1. Pontos hanglokalizáció: csak két hallókészülékkel tudjuk megállapítani, honnan érkezik egy hang. A csak egyik fülön elhelyezkedő hallókészüléket a koponya leárnyékolja, a másik oldalról érkező hangok csak részben hallhatóak.
2. Hatékonyabb az információ szerzése két hallókészülékkel.
3. A hallást, mint érzékelést az agyunk speciális területeinek „kódfejtő” képessége teszi lehetővé. A két fülből érkező információt agyunk egyetlen, összegző „hangképpé” alakítja, nyilván, teljesebb ez az összegzés, ha mindkét oldalról származik jel.
4. Két készülékkel kevésbé stresszes a hallás: értékes és jelentős javulás érhető el a kétoldali hallókészülék viselésével, kevesebb erőfeszítés árán éljük meg a jobb hallás állapotát.
5. Két hallókészülék együttes használata biztonságot ad, így bármilyen hangkörnyezetben hallunk, értünk és azonosíthatjuk a hang forrását.
6. Féloldali siketség esetén speciális CROS-hallókészülék rendszer segíti a sztereó hallást. Ez hallókészülékből és mikrofonból áll, ami egy hallókészülék házba van építve. A mikrofont a siket oldalra helyezzük fel.
7. A hallókészülék gyógyászati segédeszköz, használatával nem kapjuk azt az eredményt, amit két ép fül produkálni tud. Hallani jobb, mint nem hallani, érdemes megküzdeni ezért az élményért!
A kép forrása: Flickr, készítette: Linden Gledhill
ÚT az Új hallásomhoz
5. rész: ELSŐ LÉPÉS: FELISMEREM, HOGY ÁLLANDÓ HALLÁS ÉS ÉRTÉS PROBLÉMÁM VAN.
A halláscsökkenéssel együtt járó tüneteket lehetséges, hogy a környezetünkben élők veszik először észre, például, halkabban beszélő ismerősünk megemlíti, hogy gyakran visszakérdezünk.
A nagyothalló egyénként akár éveken át elutasító magatartással viszonyulhatunk a problémához, kifogásokat gyártva:
- mások motyognak, hadarnak
- csak zajos környezetben van problémám, majd elkerülöm ezeket a helyeket
Önmagunkat csapjuk be, miközben titkolni szeretnénk a hallásproblémát, eközben:
- elkerüljük a társalgással járó helyzeteket, leépítjük társas kapcsolatainkat
- elszigetelődünk a családunktól, ismerőseinktől
- hozzátartozóinknak is teher, hogy többször ismételjék mondandójukat
Érdemes megbeszélni a családdal, hogy meggyengült a hallás és közösen felkeresni a szakembert.
Az audiológus vizsgálatokkal feltárja, milyen súlyos a beszédértés veszteség, és javaslatot tesz, hogyan lehet ezen javítani.
ÚT az Új hallásomhoz
6. rész: KÉSZEN ÁLLOK ELFOGADNI A SEGÍTSÉGET?
Ki kell lépnem a magam csendes világából, ahhoz, hogy jobban halljak.
Még nem tudom, mire számíthatok, mi fog történni velem, de már olyan a hozzáállásom, hogy hajlandó leszek elindulni:
- fontos feladatnak tekintem az előttem álló időszakot
- hajlandó vagyok megismerkedni a hallási problémámmal
- eldöntöttem, hogy nehézségek árán is teljesítem ezt a feladatot
- időt szánok magamra, a hallókészülékkel való gyakorlásra
- türelmes leszek magammal
- erőfeszítéseket teszek, hogy a hallási képességemet fejlesszem
- ehhez szakember segítségére támaszkodom
A hallás képessége újra tanulható, de nem megvásárolható.
Mások nem dönthetnek ebben, kizárólag az én döntésem, hogy jobb legyen az életem és visszanyerjem azt a biztonságot, amit a hallás ad.
ÚT az Új hallásomhoz
7. rész: Mi a halláscsökkenésem oka és ki fogja elmagyarázni, mi a megoldás?
Természetesen, a kivizsgálásokat követően az audiológus szakember tud segíteni ebben.
A betegek többségét érdekli, hogy milyen típusú, milyen súlyosságú a halláscsökkenése és a beszédértés vesztesége az ép hallókhoz viszonyítva.
A hallásvizsgálat részei:
- páciens panaszainak kikérdezése
- a hallójárat megtekintése, szüksége esetén tisztítása
- középfül nyomásmérés
- csendes kamrában hallásküszöb mérés, beszédértés teszt elvégzése
Mindezek után a szakember elmagyarázza, milyen típusú a halláscsökkenés, mennyire súlyos ez az állapot, lehet-e hallókészülékkel segíteni, és hogyan.
Érdemes kérdéseinkkel is a szakemberhez fordulni. A hallókészülék bonyolult orvostechnikai eszköz, forgalmazása bevizsgáláshoz és engedélyhez kötött, szigorú törvények szabályozzák az ellátást, ez a páciens érdekeit védi.
Minden rászorulónak lehetőséget kell adni a halókészülék ingyenes kipróbálására.
ÚT az Új hallásomhoz
8. rész: REÁLIS ELVÁRÁSOK – milyen lesz a hallásom a hallókészülékkel?
A hallókészülék egy okos, sok automatizmust alkalmazó eszköz.
Gyógyászati segédeszköz: a neve is arra utal, hogy a „segédem”, tehát nem egy új fület kapok.
Függetlenül attól, hogy milyen a hallókészülékem, vagy milyen típusú a hallásveszteségem, nem fogok úgy hallani, ahogy azelőtt. Mindenképpen hátrányom lesz az ép hallókhoz képest.
A hallókészülék viselése nem azonnali sikerélmény.
Fárasztó lehet, hogy több környezeti hangot hallok, mint korábban, de kitartó gyakorlással az agyam felismeri és megszokja ezeket a hangokat.
Csak használattal szerezhetek tapasztalatot, észreveszem, mi az, ami komfortos és mi az, ami nem. A szakember csak akkor tudja elvégezni a finom hangolást, ha van tapasztalatom.
Mindig szakemberrel konzultáljon, ha hallókészülék viselési problémája van! A páciens gondozása a siker egyik záloga!
ÚT az Új hallásomhoz
9. rész: A SIKER KULCSA: GYAKORLÁS, IDŐ, TÜRELEM
Ha évek óta nagyothalló valaki, akkor nagyon kevés hanginger éri és elszokik nemcsak a beszéd értelmezésétől, hanem a környezet természetes hangjaitól is.
A hallókészülék által „visszaadott” hangok az első pillanatokban szinte zavarónak tűnhetnek.
Ezért időt kell szánni a gyakorlásra, újra tanulni a hallást.
A próba időszak egy rövid ismerkedés, a megszokás hosszabb folyamat, legalább egy év folyamatos munka eredménye.
Minden észlelt hang számít, mert éberen tartja a hallószervet. A megszokás rendszeres hallókészülék viselés esetén sikeres, nemcsak akkor célszerű viselni, amikor lehetőség nyílik emberekkel beszélgetni.
Érdemes időszakos kontroll vizsgálatra, gondozásra visszatérni az ellátó szakemberhez, aki el tudja végezni a hallókészülék finomhangolását.
Ez csak akkor lehetséges, ha a páciens tapasztalatokat szerez.
Legyen türelmes, az évek alatt megromlott hallási, értési képesség nem tér vissza azonnal. Kitartó munkával a hangok megszelidülnek, élvezhetővé válnak.
ÚT az Új hallásomhoz
10. rész: Az ELLÁTÁS FOLYAMATA a Tünde Hallásgondozóban/felnőtt páciens esetén
Fülészeti vizsgálatot követően, a hallási, értési panaszokat hallásvizsgálattal lehet feltérképezni. A fájdalom mentes vizsgálat jól szigetelt csendes kamrában történik.
Több részből áll:
1. hallásküszöb vizsgálat: többféle hangmagasságú és erősségű pulzáló hangot játszunk be fülhallgatón át. A páciens minden hangot, amit meghall, jelzi.
2. beszédértés vizsgálat: egytagú szavakat kell ismételni.
3. tympanometria: egy automata géppel hangosabb hangokat adunk a hallójáratba, célja, hogy a középfül állapotáról tájékozódjunk.
A szakember tájékoztatja a pácienst az eredményről. Amennyiben a páciens hallókészüléket szeretne, tájékoztatjuk, milyen lehetőségek vannak.
A hallókészüléket kötelező 15 napos próbahordásra elvinni, így az audiológus nemcsak beprogramozza a hallókészüléket, hanem annak használatát is megtanítja.
A sikeres próbahordás után lehetséges a hallókészülék vásárlás.
A továbbiakban legalább félévenként érdemes egy kontroll megbeszélésre időpontot egyeztetni. Ekkor lehet a további finomhangolásokat elvégezni.
A rendszeres gondozás segíti a pácienst, hogy hatékonyabban viselje a hallókészüléket.
ÚT az Új hallásomhoz
11. rész: KAPCSOLAT AZ AUDIOLÓGUS SZAKEMBERREL
Az elkészült, értékelt vizsgálatok után kezdődhet a kiválasztott hallókészülék próbája. Ezt megelőzően, - ha szükséges – puha anyaggal mintát vesznek a hallójáratról, ez alapján készítik budapesti laboratóriumban a hallókészülék működését biztosító egyéni fülillesztéket.
Ez biztosítja a hallókészülék kényelmes viseletét, fixen tartja azt. Segíti a hallókészülék megfelelő erősítését, szép hangját, gerjedéstől mentes működését.
A szakember számítógéppel programozza a hallókészüléket, miközben az a beteg fülén van, így minden változtatás azonnal érezhető.
A hallókészülék viselése folyamatos gondozást igényel, ezt csak szakember tudja elvégezni, ennek megléte minden korosztály számára fontos.
Az audiológus végig vezeti a pácienst a kezdetektől, finom hangolásokat végez, ha szükséges. Segít áthidalni a felmerülő problémákat.
Ne feledjük! A hallókészülék bevizsgált orvostechnikai eszköz, mellyel újra tanuljuk a hallást és az értést, a hallókészülék nem a régi, ép hallást adja vissza. Segít abban, hogy jól boldoguljunk az élet minden területén.
ÚT az ÚJ hallásomhoz sorozat tartalmi készítője: Arany Tünde