A hallókészülék olyan elemekkel, vagy akkumulátorral működtetett szerkezet, amely a felerősíti és oly módon változtatja meg a hangokat, hogy a lehető legjobban segítse a kommunikációt. A hang a mikrofonon keresztül jut a készülékbe, annak belsejében egy parányi szerkezet elektromos jelekké alakítja és felerősíti, majd a hangszórón át a hallójáratba továbbítja a hangokat.
Főbb fajtái: fül mögött és a fülben viselhető készülékek. A fülben viselt készülék lenyomat alapján, egyedi méretre készül és pontosan illeszkedik a hallójáratba. A fül mögött viselt készülékeken speciális bevonat van, mely védi a nedvességtől és a portól, ezzel megnövekedik az élettartama is. A készülékek házának esztétikája is sokrétű, számos színnel és mintázattal forgalmazzák.
A hallókészüléket audiológus szakorvos javasolja, ha a halláscsökkenés sem gyógyszeres kezeléssel, sem műtéttel nem javítható. A hallókészülék illesztése előtt kötelező a páciens kivizsgálása(hallásküszöb mérés, beszéd-audiometria, objektív vizsgálatok).
A készülék kiválasztását meghatározza a halláscsökkenés típusa, annak mértéke (kis-, közepes-, súlyos fokú, hallásmaradvány), a páciens életkora, a hallójárat fizikális tulajdonságai, a beteg egészségi állapota és aktivitása, és az anyagi lehetőségei.
A hallókészülékek világában a digitális technológia segítségével a beszéd kiemelése és a zavaró hangok kiküszöbölése megoldható, így lehetővé válik a társalgás még zajos körülmények között is. Napjainkban ezek drága, nagy precizitású mikro-elektronikai készülékek, melyeket kellő gondossággal kell kezelni.
A digitális hallókészülékek viselése jelentősen hozzájárulhat az életminőség javulásához, de rendkívül fontos az audiológus munkája, szakértelme és türelme.
A páciens a hallás újratanulásának első lépéseit teszi meg, amikor hallókészüléket vásárol. Az újratanulás folyamatos, közös munka az audiológussal. A kezdeti kellemetlenségek vagy zavaró hangok a hallókészülék programozásával többször is korrigálhatók, amennyiben a páciens visszatér a gondozásra és beszámol tapasztalatairól a szakembernek. A hallókészülék fokozatos megszokása és megismerése - főleg idős korban - több hónapot is igénybe vehet.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (korábban OEP) minden hónapban kiadja a társadalombiztosítási támogatással rendelhető és kiszolgálható gyógyászati segédeszközök érvényes listáját. A listán a hallásjavító segédeszközök is szerepelnek, ezek támogatottsága 70-50% között változhat és kötelező érvényű minden Magyarországon működő hallókészülék forgalmazóra. A NEAK-lista nyilvánosan is megtekinthető a www.sejk.oep.hu oldalon.
A hallókészülékeknek számos kiegészítője lehet: a jelzőrendszerek, távirányítók, indukciós párnák, ébresztőórák és adó-vevő rendszerek. Ezek a mindennapi életet segítik, adatokat továbbítanak vezeték nélkül a hallókészülékekbe, vagy az egyszerűbbek pl. fényjelzéssel vagy rezgéssel ébresztenek, vagy az ajtócsengőt jelzik. A vezeték nélküli kommunikációhoz használható rendszerek igen drágák és nem támogatottak.