A  fülilleszték egyedi mintavétel alapján gyártott eszköz, mely a hallókészülék által reprodukált hangot a hallójáraton át a dobhártyához vezeti.  

A hallókészüléket a megfelelő pozícióban tartja, valamint emeli a hallási komfortot és a készülék hangzásának minőségét. A helytelen illeszték az egyébként jól kiválasztott készüléket is képes használhatatlanná tenni. Az egyéni fülilleszték a halláscsökkenés mértékétől függően teljes, vagy részleges záródást biztosít.

Milyen a jó fülilleszték (füldugó) ? 

  • Viselete kényelmes. A hallójáratnak pontos mása kell, hogy legyen, bizonyos hordási, illetve megszokási idő után tökéletesen kell illeszkednie, olyannyira, hogy a készülék tulajdonosa szinte észre se vegye. A hallókészüléket stabilan tartja, hosszú időn át kényelmesen viselhető.
  • Anyaga és keménysége többféle lehet, ( kemény, félkemény, lágy akrilát, puha szilikon, polietilén, testmelegre lágyuló(thermotec). Az allergiás esetekben fontos védőréteggel is bevonható.
  • Kellemes hangzást biztosít, amikor az szükséges, hermetikusan zárjon, hiszen így akadályozható meg a "gerjedés", azaz sípolásmentesen kell a hangot vezetnie. Ha nyílás marad a hallójárat fala és az illeszték között, az elektromos visszacsatolás miatti sípolás megnehezíti a készülék viselését. Amennyiben a teljesen zárt hallójáratban nem tud kiegyenlítődni a nyomás és ezért teltségérzet keletkezik, lehetőség van különböző szellőzőfuratok készítésére, amelyek megfelelő kis méretben (0,8 mm-es átmérő alatt) nem befolyásolják a készülék teljesítményét. Megfelelő akusztikus tömítést biztosít, ezáltal a gerjedés nélküli erősítést lehetővé teszi még hallásmaradvány esetén is.
  • A hallókészüléket akusztikusan a fülhöz csatolja, a hallókészülék által keltett jelet akusztikusan módosítja, biztosítja a jó hangminőséget.
  • A követelményeknek megfelelő illeszték csökkenti a háttérzajokat, csökken a nyomás a hallójáratban, valamint a sziszegő mássalhangzók (c, f, sz) érthetősége javul. A szellőzőfuratok átmérőjétől és hosszától függően csökkenthető a mély hangok erősítése, vagy a hangvezető furat dobhártya felőli részének kürtszerű kialakításával jelentős magashang-kiemelés érhető el. Ma már az akusztikus szakemberek olyan nagy jelentőséget tulajdonítanak a megfelelő fülillesztéknek, hogy közepes vagy nagyobb halláscsökkenés esetén a készüléket is csak a már előzőleg elkészített illesztékkel szabad próbálni, és véglegesen illeszteni. 

KELL-E MINDEN ESETBEN FÜLDUGÓ A HK HASZNÁLATHOZ?

  • Gyermekkorban és idősebb korban, illetve hallásmaradvány esetén, vagy speciális hallásgörbe megoldására  alkalmazni kell a mintavétel alapján készült egyéni fülillesztéket.