Egyoldali vagy kétoldali ellátás? | 1. rész
Mindkét fülünkön van hallásvesztés, mindkét oldalon viselnünk kell hallókészüléket? Esetleg elég az egyik oldal támogatása?
Sokakban felmerül ez a kérdés. Minisorozatunkban igyekszünk rámutatni a kétoldali ellátás fontosságára.
A környezetünkben lévő hangok azonosítása
Nagyon fontos, hogy a körülöttünk lévő környezetben előforduló hangokat érzékeljük és be is tudjuk azonosítani azokat.
Nem csak a hang forrását, hanem a hangforrás irányát is. Ha mindkét fülünkön hallásvesztés van, de csak egy oldalra fogadjuk el a hallókészüléket, akkor nem várhatjuk el, hogy visszakapjuk térérzékelésünket.
Ha mindkét oldalon hallásvesztésünk van, de csak egy oldalra fogadunk el hallókészüléket, akkor a két fül hallásvesztésének kompenzálása végett azt az egy hallókészüléket hangosabbra kell állítani, mint azt az ellátott fül hallásvesztése indokolná. Így az egyik oldalon túlerősítés lesz, a másik oldalt pedig gyengébbnek fogjuk érzékelni.
A készülékkel ellátott oldalon a hallásvesztés mértéke és a beszédértés romlása várhatóan hosszabb ideig szinten tartható, vagy elnyújtható, mint a készülékkel el nem látott oldalon.
Egyoldali vagy kétoldali ellátás? | 2. rész
Meghallani és megkülönböztetni hangokat, majd megérteni a beszédet- nem ugyanaz.
Tapasztalta már, hogy beszélgetés közben nem értette beszélgetőpartnerét, vagy nem jól értette amit mond?
Előfordult már Önnel is, hogy bizonyos hangokról nem tudta megállapítani miből fakad, mert nem ismerte fel?
Vannak olyan szavak az Ön életében is, amelyeket könnyen félrehall olyankor, ha zajosabb környezetben telefonál, vagy beszélget?
Úgy érzi, hogy egyre több fáradtságba, odafigyelésbe kerül a beszélgetésekbe való bekapcsolódás?
Ha kétoldali hallásvesztés esetén mindkét füle időben támogatást kap a hallókészülék ellátás során, akkor ezek a nehézségek kiküszöbölhetők.
Ha csak az egyik oldalon visel hallókészüléket, csökkenni fog a térhallás és kevésbé lesz jó a beszédértés.
Ha a felsorolt esetek Önnel is előfordulnak és még nem járt hallásvizsgálaton, azt tanácsoljuk, ne halogassa. Az idő múlásával egyre több hangot veszít el. Minél később kerül ellátásra, annál hosszabb idő szükséges az agy számára a "régi-új" hangok megszokásához, elfogadásához. Várjuk szeretettel a Tünde Hallásgondozóban! Időpont egyeztetés: 06 62 647 713.
Egyoldali vagy kétoldali ellátás? | 3. rész
A beszédértés
Tapasztalta már, hogy beszélgetés közben nem értette beszélgetőpartnerét, mert a többiek beszélgetése, a környezetünkből hallható zajok elnyomták partnere hangját?
Előfordult már Önnel is, hogy hallotta, hogy beszélnek Önhöz vagy tudta, hogy szól a TV-ben a film, csak nem értette?
Érezte már, hogy ha a TV műsort nem érti, hiába hangosítja fel a készüléket, csak torzabbá válik?
Azt érzi egyre több fáradtságba, odafigyelésbe kerül a beszélgetésekbe való bekapcsolódás és inkább visszavonul?
Ha kétoldali hallásvesztés esetén mindkét füle időben támogatást kap a hallókészülék ellátással, úgy ezek a nehézségek kiküszöbölhetők.
Ha csak az egyik oldalon visel hallókészüléket, úgy a csökkent térhallás mellett kevésbé támogatható a jobb beszédértés.
Ha a felsorolt esetek Önnel is gyakrabban előfordulnak és még nem járt hallásvizsgálaton, azt tanácsoljuk, ne halogassa. Az idő múlásával egyre több hangot veszít el. Minél később kerül ellátásra, annál hosszabb idő szükséges az agy számára a "régi-új" hangok megszokásához, elfogadásához. Agyunk egy idő után nehezebben képes feldolgozni, értékelni és hasznosítani az őt érő ingereket. Emiatt beszédértésünk folyamatosan romlik. Nem szívesen csatlakozunk a beszélgetésekhez, kevesebbet mozdulunk ki otthonról, bezárkózunk. Tegyen azért, hogy kapcsolódni tudjon az Önt körülvevő világhoz, szeretteihez, barátaihoz! Segítünk, szeretettel várjuk a Tünde Hallásgondozóban!
Egyoldali vagy kétoldali ellátás? I 4. rész
A hangminőség fontossága
Tapasztalta már, hogy beszélgetés közben nem értette beszélgetőpartnerét, vagy nem jól értette amit mond?
Erősebbek voltak a környezetében hallható zajok, mint a beszélgetés, így nem értett semmit?
Vannak hangok, szavak, amiket szinte lehetetlen meghallani, megérteni?
Azt érzi egyre több fáradtságba, odafigyelésbe kerül a beszélgetésekbe való bekapcsolódás?
Ha kétoldali hallásvesztés esetén mindkét füle időben támogatást kap, úgy ezek a nehézségek kiküszöbölhetők.
Ha az idő múlásával romlik a látásunk, mindkét szemünk elé lencse kerül. Ha két fülünk hallása gyengül, mindkettőnek szüksége van készülékre.
Az idő múlásával egyre több hangot veszít el. Minél később kerül ellátásra, annál hosszabb idő szükséges az agy számára a "régi-új" hangok megszokásához, elfogadásához.
5. befejező rész - Az agy stimulálásának fontossága
Tapasztalta már, hogy az új hallókészüléktől azonnal többet várt, mint amit használatával érzékel?
A hallókészülék viselésével nem csak a beszéd, de az Önt körülvevő egyéb zajok is újra hallhatóvá váltak?
Az új hallókészülék viselésekor egy idő után úgy érzi elfáradt, tele a feje mindenféle hangokkal a megfelelő beállítások mellett is?
A rosszul halló ember az idő múlásával egyre több hangot veszít el. Minél később kerül ellátásra, annál hosszabb idő szükséges az agy számára a "régi-új" hangok megszokásához, újbóli elfogadásához.
A hallókészülék használatához hozzá kell szokni. Ehhez Önnek és agyának is időre van szüksége. Ez természetes folyamat, amelyhez kitartás és türelem szükséges.
A megfelelő hallókészülék viselésével az agy újra folyamatosan hangingerhez jut. Felismeri, feldolgozza a már-már elfelejtett hangokat.
Ezáltal könnyedebbé válik a beszédértés, a hangok irányának behatárolása és szívesebben tölt időt társaságban. Nem kell attól tartania, hogy kimarad a világ történéseiből.
A folyamatos inger edzésben tartja agyunkat, folyamatosan munkára sarkallva őt. Ennek köszönhetően képes a meghallott hangokat feldolgozni, értelmezhető jelekké alakítani. Az eredmény: felszabadultabb hangulat, kevesebb szellemi fáradtság, jobb beszédértés.