FÜLZÚGÁS - latinul TINNITUS


A fülzúgás, - latin nevén tinnitus - (jelentése csengés, csörgés) olyan hang hallását jelenti az egyik, vagy mindkét fülben, ritkábban a fejben, ami nem emberen kívüli hangforrásból ered. Az érintett időnként vagy tartósan különféle hangokat hall a fülben, fejben. A hallott zaj erőssége nagyon egyéni, lehet gyakran változó is. Legtöbbször nyugodt, csendes környezetben a legkellemetlenebb. Tartós fennállása esetén gátolhatja az elalvást, a koncentrálóképességet, zavarhatja a mindennapi életet.

A fülzúgás nem önálló betegség, hanem tünet, amelynek két formáját különböztetjük meg:

  • Objektív fülzúgásról beszélünk, ha a hang külső vizsgáló személy számára is érzékelhető sztetoszkóppal.
  • A szubjektív fülzúgás mások számára nem érzékelhető, fizikai eszközökkel nem mérhető. Ez a gyakori, a mindennapi orvosi gyakorlatban szinte mindig ezzel a típusú fülzúgással van dolgunk.

SZUBJEKTÍV FÜLZÚGÁS OKAI


  • fülészeti betegségek: pl. egyszerű fülzsírdugó, középfülgyulladások, fülkürthurut, otosclerosis, erős hangok által kiváltott belsőfül károsodások (lövészet, zajos munkahely), fülsérülések, Meniére-betegség, akusztikus neurinoma (hallóideg jóindulatú daganata);
  • a központi idegrendszer megbetegedései: koponya- és agysérülések, stressz, neurózis;
  • anyagcsere betegségek: pl. cukorbetegség, pajzsmirigy betegség;
  • keringési zavarok;
  • gyógyszerek mellékhatásai, élvezeti szerek: alkohol, kávé, nikotin
  • fertőző megbetegedések;
  • a nyaki gerincoszlop, a nyak- és vállizmok területének elváltozásai
  • fogászati problémák, állkapocs-ízület elváltozásai
     

MIT JAVASOLUNK?


Ha a fülzúgás mellett halláscsökkenés is van, érdemes alkalmazni a digitális rendszerű kombi hallókészüléket. Ezekben a fülzúgás elfedésére szolgáltatás választható, ez egy hallókészülék programba bevonható fedőhang. A hallókészülék gyártók különböző megoldásokat kínálnak. 

Létezik olyan okos-telefonra letölthető applikáció, mely a fülzúgás elfedésére alkalmas speciális  hang-file-okat tartalmaz(pl. tenger morajlása, esőcseppek hangja, szélzúgás).

Mivel a hallókészülékek nagy része képes vezeték nélkül kapcsolódni külső adat-továbbító eszközökhöz, a letöltött hang az okos-telefon és egy hangátviteli eszköz összekapcsolásával bejuttatható a hallókészülékbe. A fedőhangok színezetét és erősségét az audiológus szakember állítja be, a beteg aktív közreműködésével. 

A TRT (Tinnitus Retraining Therapy) új módszer krónikus fülzúgás kezelésére. 
Két eleme van: egy fülbe helyezhető kisméretű eszköz(noiser), a zajgenerátor alkalmazása, valamint szakember által irányított lazító tréning, tanácsadás. 
A noiser az agy számára kellemes hangot adó készülék. A terápia kiegészíthető tűrőképességet javító speciális gyógyszerekkel is. A noiserek, azaz zajgenerátorok (a noise angol szó, jelentése: zaj)  fülbe helyezhető, kisméretű készülékek halk, sistergő, az agy számára kellemes hangot (szélessávú ú.n. rózsazaj) bocsátanak ki. Feladatuk a figyelem elterelése a kellemetlen fülzúgásról.

A zajgenerátor gyógyászati segédeszköz, melyet a beteg szakember segítségével tanul meg beállítani és használni. A mindennapi tevékenységet még huzamosabb ideig viselve sem zavarja, alvás mellett is használható.

A beteggel közösen történik a részletes kivizsgálás értékelése és a terápia megtervezése.